Stratégiák a helyes homeopátiás szer megtalálására, 1. rész

Ebben a posztban a szerfelírási stratégiákról lesz szó a homeopátiában.

Totalitás

A totalitásról nagyon sokat beszéltünk már, és tudjuk hogy azt jelenti hogy a beteg összes tünetét figyelembe vesszük amikor szert választunk. Félreértés elkerülése végett nem azt jelenti hogy a beteg minden egyes tünetét kötelező a választásba belevonni, hanem azt, hogy mindegyiket minimum MEGFONTOLJUK. Aztán ha valamelyik nem tartozik a választott szer tünetképébe akkor nem kötelező felhasználni.

Egyoldalú betegségek

Hahnemann sokat beszél az egyoldalú betegségekről. Ezek olyan állapotok amikor a helyes szert csak nagyon kevés tünet jelzi. Ilyenkor a nagyon egyedi tünetekre alapozhatjuk a szer választást, akár lokális fizikai tünetekre, ha azok nagyon különlegesek.

Kombinált szerek

A kombinált szerek stratégiája nem azt jelenti hogy több szert adunk egyszerre. Ez természetesen tilos a klasszikus homeopátiában (és akkor most finoman fogalmazunk, valójában aki több szert ad egyszerre az nem homeopátiát gyakorol). Itt arról van szó hogy ha egy betegnél mondjuk két szer indikált de egyik sem támasztható alá elégségesen vagy valamiért kontra-indikáltak, akkor mindenképp nézzük meg azt a szert, ha van olyan. ami a két kiinduló anyag kombinációja.

Például ha egy betegnél Arsenicum és Iodum tüneteket látunk de valamiért mindkettő kontra-indikált, akkor gondolhatunk az Arsenicum Iodatumra esetleg.

Kiegészítő szerek

A kiegészítő (complementary) szerek azok olyan szerek amelyek befejezik a gyógyulás folyamatát. Vannak olyan betegek akiknek több szerre van szükségük egymás után. Olyan esetben amikor egy szer nagyon jól hatott de a beteg nem gyógyult meg teljesen, és az eredeti szerre már nem reagál a beteg, viszont a következő szer nem látható tisztán, javasolut megnézni a materia medicában a szerhez tartozó kiegészítő szerek listáját. Természetesen nem adjuk be ezt automatikusan, hanem tanulmányozzuk azt és összevetjük az esettel.

Kulcstünetek

Már Hahnemann is használta a kulcstünetek stratégiáját és más néven de beszél erről a koncepcióról az Organon 153-ban. A kulcstünetek olyan tünetek amik a szerrel kapcsolatos tapasztalatok szerint egy erősebb indikáció a helyes szerrel kapcsolatosan mint ha „sima” tüntetek.

Itt folytatjuk a következő részben.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük