Ebben a cikkben azt kérdést tesszük fel, hogy a tudomány befogadó vagy leszűkítő-e, természetesen a homeopátiára fókuszálva. Amennyiben azt mondjuk hogy a homeopátia egy tudomány, akkor fel kell tennünk ehhez hasonló kérdéseket, a saját szakmai közösségünket önvizsgálatra, önellenőrzésre késztetve.
Persze lehet azt mondani hogy a homeopátia nem egy tudomány, vagy a tudományos aspektusa a homeopátiának nem annyira fontos, ebben az esetben ezek a kérdések feleslegesek. DE ahogy én látom még azok is nagyon sokan akik NEM tudományos homeopátiát gyakorolnak, abban a szerepben tetszelegnek hogy ők mennyire tudományosak, csak mert az is lehet néha trendi, valamennyi ügyfelet azzal is meg lehet szólítani ha kellően hangzatos szlogeneket pufogtatunk.
Mit értünk szűkítés vagy befogadás alatt? Azt, hogy mennyire kritikus a tudományos gondolkodás az adott területen született újító gondolatokkal kapcsolatban, illetve mennyire nehéz folyamat belekerülni egy tudomány „törzsanyagába” ha az megújítani szeretnénk, vagy reformer gondolataink vannak.
Ha valaki nem tudná akkor most meg is válaszoljuk ezt a kérdést: nagyon nehéz. A tudományos gondolkodás, tudományos módszer lényege hogy SEMMIT nem fogadunk el automatikusan, nem adjuk hozzá a tudomány standard korpuszához, törzsanyagához. Bármilyen új gondolat, bármelyik tudományban egy rendkívül rigorózus folyamaton kell hogy végigmenjen, mielőtt az egyáltalán megfontolásra kerül. Kísérleteket kell prezentálnunk, amelyek megismételhetőek és megfelelnek a tudományos módszer szigorú kritériumainak. Majd ezzel az anyaggal elő kell állnunk és megmérettetnünk a „peer review” (szakmai bírálat) hasonlóan kegyetlen vizsgálatán keresztül. Aki nem tudja hogy ezek mit jelentenek akkor nézzen utána, a lényege hogy a szakmán belül a kollégáknak meg kell támadniuk az új gondolatainkat, amik csak akkor kerülnek elfogadásra ha ezeket kiálltuk.
Ez a tudományos befogadás folyamata! Ez élesen szemben áll az ezoterikus „szeretet rezgéssel”, ahol bárki bármit mond azt szeretettel el kell fogadnunk mert ha kritizálunk valakit akkor „negatív energia spirálba” kerülünk.
Azok akik az ezoterikus szeretet rezgés felé viszik a homeopátiát véleményem szerint HELYTELEN hozzáállást képviselnek. A homeopátia alapítói és legnagyobb mesterei mind a TUDOMÁNY irányába szerették volna a homeopátiát vinni. Kifejezetten ez olvasható ki a szavaikból.
Mindebből az következik hogy helytelen gyakorlat hogy minden újítást kérdés nélkül elfogadunk és tényként kezelünk a homeopátiában. NEVETSÉGESSÉ válunk a tudomány szemében. Ez vonatkozik a Sankaran módszerre, a Jan Scholten módszerre, a francia klinikai homeopátiára, a Boiron-ra, a miazmatikus módszerre, a drenázs módszerre, az ezoterikus spekulációra, az asztrológiára, a csakrára, és még sorolhatnám napestig a NULLA tudományos vizsgálaton átesett spekulatív butaságokat.
Lehet ezekről beszélni, de ezek nem tudományos módszerek és nem klasszikus homeopátiák. El kell kezdeni ezeket alávetni a tudományos folyamatnak és akkor tudunk róluk párbeszédet kezdeni. Az nem elég hogy a Jan Scholten egy váll rándítással elintézi és azt mondja „hát nekem működött”.
Vélemény, hozzászólás?