A totalitás törvényének és a tünetek egyediségének a törvényének harmonizálása

,

Ahogy itt a blogomban már bemutattam, és más forrásból is tudható nyilván, a homeopátia két (nemcsak kettő van) alaptörvénye a totalitás törvénye és a tünetek egyediségének törvénye. Ezek a 18 és a 153. aforizmában találhatóak.

Hahnemann nem fejti ki részletesen azt hogy ha van két törvényünk ami alapján a szert meg kell találnunk, akkor melyiket kell alkalmazni jobban, vagy legalábbis hogyan harmonizáljuk őket, milyen rendszerben kell gondolkodni ahhoz hogy mindkét törvény érvényesüljön egyszerre.

A különböző szerfelírási nézőpontokat stratégiáknak hívjuk. Tehát amikor ránézünk a betegre például megnézhetjuk a helyes szert a kulcstüneteknek a strrégiája alapján. Melyik az a szer amelyikre a legtöbb kulcstünet található a betegnél, magyarul. Ez alapján kapunk egy vagy több szert ami szóba jöhet.

Aztán ránézhetünk a betegre másik szempontból is. Melyik az a szer amelyik tartalmazza a materia medicában a beteg legegyedibb tüneteit? Ennél a pontnál is kapunk egy szert.

Gyakorlatilag így több „kosarunk” lesz, amikben különböző szerek nevei lesznek.

Ezután az a feladatunk hogy a kosarakat összehasonlítsuk és hozzunk meg egy végső döntést a szóba jöhető szerekkel kapcsolatban. Ezt hívjuk differenciál diagnózisnak.

A legjobb az az eset amikor a kosarak tartalmai megegyeznek, vagy legalábbis van egy szer amelyik megjelenik mindegyikben.

Abban az esetben ha a kosarak tartalmai nem egyeznek meg akkor el kell gondolkodnunk. Egy ilyen cikknek a kereteit szétfeszíti hogy egy teljes áttekintést nyújtsunk minden lehetséges metodológiai aspektusról, de pl. azt el lehet mondani hogy ha találunk 4-5 kulcstünetet egy szerre akkor adjuk azt be először.

Egyébként ez az igazi „kosár módszer”, nem az amit például Rajan Sankaran a homeopátia kényszeredett „reformere” legújabban nevez kosár módszernek, amelyben az asztrológiától a pszichoanalízisig minden szerepel. Tehát már a klasszikus homeopátia saját kosár módszere elképesztően bonyolult és időigényes. Ha azt végre akarjuk hajtani helyesen akkor nem marad időnk ezoterikus és más „kamu” dologra. Ha meg a hülyeségekre fókuszálunk inkább akkor NEM fogjuk tudni adekvátan végigvinni a helyes klasszikus homeopátiás elemzést.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük