A Jan Scholten-féle homeopátiás módszer kritikája

Sajnos a mai modern időkben sokan próbálták már megreformálni a homeopátiát.

Az egyik legnépszerűbb példája ennek a holland homeopata Jan Scholten nevéhez fűződik. Módszerének lényege a csoportosítás, tehát hogy a homeopátiás szereket csoportokba rakjuk olyan módon hogy minden csoporthoz hozzárendelünk olyan jellemzőket amiket úgy gondolunk hogy jellemzőek a csoportban lévő összes szerre.

Véleményem szerint lehet közös jellemzőket találni a homeopátiás szerek között, de Jan Scholten olyan extrém szintre viszi a csoportosítást hogy erőltetetté, mesterkélté és valójában nonszenszikus zagyvasággá válik.

Sajnos tehát a tudományos módszert helytelenül használja. A tudományos módszer szerint nem tűzzük ki a modellünket és ahhoz próbáljuk igazítani az adatainkat, hanem a modellünket ellenőrizzük az adatainkkal és ha nem igazodnak egymáshoz akkor másik modellt keresünk. Ebben az esetben Jan Scholten kitűzte végcélként hogy a homeopátiás szereket bizonyos absztrakt csoportokba rakjuk, és ehhez kitalált egy narratívát.

Mit jelent ez? Nézzük meg a gyakorlatban. Jan Scholten eldöntötte hogy az elemekből készült homeopátiás szereket olyan módon lehet csoportokba rakni hogy elővesszük a Mendelejev táblázatot, és azon minden sornak és oszlopnak közös jellemzőik vannak.

Rendkívül sok probléma merül fel bennem. Az első az hogy ezek BELEMAGYARÁZÁSOK. Scholten maga bevallja hogy több szernél nem tudta hogy illik bele abba a sorba vagy oszlopba amíg elkezdett ilyen vagy olyan módon gondolkozni róla. Több interjúban elmondja hogy az egész SPEKULÁCIÓ.

Továbbmenve, a csoportok jellemzői nagyon általános, absztrakt mentális és érzelmi jellemzők. A homeopátiában a mentális és érzelmi jellemzők alapján már ELEVE nehéz megoldani az esetet, mivel ezek eleve rendkívül szubjektívek és nehezen kezelhetőek. Ezért kell az eseteket ugyanolyan pontosan a fizikai szinten elemezni.

Scholten csoport jellemzői MÉG semmitmondóbbak, még absztraktabbak és szubjektívebbek mint a klasszikus homeopátia mentális tünetei. Így teljes mértékben bármit bárhova be lehet magyarázni. Gyakorlatilag minden beteg ugyanolyanná válik, mert mindenkire rá lehet aggtani ezeket a címkéket.

Miért nem lehet megelégedni azzal hogy vannak hasonlóságok homeopátiás szerek között? Azért mert Scholten be akar vonulni a homeopátia hagyatékába mint a „forradalmi csoportosító”.

Scholten azt mondja a tudomány alapja a csoportosítás. Én azt mondom hogy nem minden tudománynak ez az alapja. El kell fogadni hogy vannak olyan tudományok amiknek nem ez az alapja. Sajnos a materia medica információ a klasszikus homeopátiás korpuszban egy káosz es nem nagyon rendezett. Ez nem azt jelenti bele kell suvasztani valamilyen elképzelt prekoncepcióba. El kell fogadni, hogy sajnos a materia információ kaotikus és nehezen tanulható.

A homeopátiás tanfolyamokon résztvevőknek persze rendkívül élvezetes hogy a homeopátia a töredékére leegyszerűsödik és már megint pszichologizálunk, pszicho-analizálunk mint az érzet módszer esetében. Sokkal élvezetesebb mint kaotikus száraz tüneteket magolni. Csak annyi a probléma hogy nonszensz az egész.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük